Jaroslav „King“ Seifert – Fotografie

13151965_673629799445047_5769728542607557589_n

Zelený domeček, Police nad Metují

5. 5. – 29. 5. 2016

V roce 1980 se vydala Československá horolezecká expedice do Himalájí. Jejím cílem byla osmá nejvyšší hora světa Manáslu (8.163 m). V Nepálu čekalo horolezce nemilé překvapení, když se dozvěděli, že jim díky byrokratickému rozhodnutí nepálských úřadů pokus o výstup na osmitisícovku nebude povolen. Členové expedice tedy využili nabízený čas k treku kolem hřebenu Annapurny…

V Zeleném domečku představuje horolezec a fotograf Jaroslav „King“ Seifert unikátní fotografie nejen z treku kolem první vylezené osmitisícovky, ale i pohledy do vesnic a vesniček Nepálu z doby, kdy v Himalájích ještě nezavládla komerce. V místech, kde dnes putují stovky turistů z celého světa, v místech, kde dnes stojí hotely a turistické ubytovny se Češi tehdy pohybovali sami. Vznikly tak unikátní fotografie dnes už zapomenutého a zanikajícího světa nejen Nepálského venkova a měst, ale i života v Indii. Navíc umí fotograf Seifert skrz obrazové sdělení přiblížit zádumčivé ticho hor i hukot měst; poklidný život vesnic se v expozici zjevuje s takovou silou, že divák na chvíli může podlehnout klamu a sám se stát „součástí“ fotografie. Z pohledů na hřeben Annapurny jakoby byl slyšet vzdouvající se vítr a lze tušit tíživost vzduchu, který v sobě nese tolik vlhkosti, že téměř ani není k rozeznání od drobného mrholení. V průřezu expozice se střídá venkov s městem, terasovitá políčka s říčkami a mosty, děti s dospělými, církevní architektura s tou civilní, aby vše vyvrcholilo majestátností Himaláje.

Expozici lze vnímat i jako sondu do duše nejvyšších hor světa. „King“ je představuje ve všech podobách – zádumčivě mlčící na pozadí čisté oblohy, nebezpečně trhající mraky nad sebou nebo vystavující se slunečnímu svitu mezi protrhanými mračny. Ze všech fotografií je cítit autorova láska k horám, ale i respekt před neuvěřitelnou silou přírody. Obě tyto polohy se mísí a dohromady ukazují nejen Himaláje, ale skrze ně odhaluje svoje nitro i horolezec Jaroslav Seifert.

Součástí expozice je unikátní fotografie (a jedna z posledních) polického horolezce Tomáše Grosse, který odešel v létě roku 1971 do Švýcarska. V roce 1980 se v Káthamandú náhodou setkal s členy československé expozice, tedy i s kamarádem „Kingem“ z Police nad Metují! Od poloviny osmdesátých let je Tomáš Gross nezvěstný… „Podle mě to byl ten nejtalentovanější a nejlepší horolezec z Police,“ říká na jeho adresu Jaroslav Seifert.

Druhým unikátem výstavy je drobná, asi 2,5 mm veliká, muška, která je pojmenována Psammodius seiferti, po člověku, který tento exemplář v roce 1980 přivezl z Indie do Evropy.

Výstavu podpořili: Město Police nad Metují, Muzeum papírových modelů, ZUŠ Police nad Metují, Zelenina Suchomel, Vinotéka Sodomková, Květinářství U Petry, BB kavárna, spolek Apeiron a Martin Cibulka, Kapitol a. s.