ANTIKA

Výstava prací studentů Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí
14. 5. – 26. 6. 2015 Muzeum papírových modelů, Police nad Metují
Vernisáž proběhne 13. 5. 2015 od 17.00 hodin

anaxim_A3

Výstava představuje antiku, jako téma, které je ve výtvarném umění stále nosné a odkazuje na fakt, že řecká a římská vzdělanost je těmi nejelementárnějšími prvky naší společnosti, ze kterých vycházíme. Samotné antické téma se objevuje v dějinách výtvarného umění v celém průřezu jeho historie. Ať už se jedná o renesanční malbu či sochařství, přes romantismus až po malířskou modernu, reprezentovanou např. Picassovými obrazy a grafikami, inspirovanými antickými pověstmi či zachovalými sochami.

Pohled nejmladší generace výtvarníků na dávnou minulost je – ač výrazně odkazující k tématu – pevně svázán se současností. Celou expozici výstavy lze chápat třeba i jako virtuální most spojující současnost s dobou přelomu letopočtu a starší. Ač antika nijak výrazně nezasáhla do dějin našeho území, nepůsobí výtvarná díla nijak cizorodě a jsou snadno „tlumočitelná“ do dnešního jazyka. Velice citlivý a místy až něžný přístup výtvarníků k tématu je podstatný pro srozumitelnost expozice a prezentuje výtvarná díla nejen jako ohlédnutí se za sebe, ale třeba i jako pokorný přístup k dávným myslitelům a tvůrcům, kterým skládá hold. Aristoteles ve spisu Politikos napsal: „Živočich se v prvé řadě skládá z duše a těla, přičemž duše na základě přirozenosti vládne a tělo se podřizuje.“ Výstava studentů Střední školy propagační tvorby a polygrafie je v celé své koncepci jakoby inspirována touto větou jednoho z největších myslitelů antiky: duše (či duchovno) je jasně vnímatelná jako nadřazená „na základě přirozenosti“ a je to právě ona, těžko definovatelná, která spojuje zdánlivou roztříštěnost forem a přístupů k tématu (je potřeba si uvědomit že historický pojem „antika“ zahrnuje zhruba tisíc let dějin).

Výstava je doprovodným programem projektu Všechny cesty vedou z Milétu.

Hlavním sponzorem je MycoMedica. Dalšími sponzory jsou VEBA, Hauk, Bazény Machov, Viridium, Agriteam; projekt podporují Město Police nad Metují, Obec Suchý Důl, ZUŠ Police nad Metují, SDH Suchý Důl, Muzeum papírových modelů, partnery pořádajícího spolku Apeiron jsou Flora Care, Martin Cibulka – Kapitol a. s., Planeta ryb a SDH Velká Ledhuj. Mediálním partnerem je Naše Broumovsko.

Patronem projektu je místostarosta Police nad Metují, pan Jiří Škop.