Korespondáž A+K (Praha – New York, New York – Praha)

Výstava koláží–dopisů zaznamenávajících prožívání konkrétních dnů

Na začátku přátelství Aleny Laufrové a Kateřiny Kyselicy byla spolupráce při organizování dvou recipročních výstav současné české a americké grafiky v Praze a New Yorku. Po více než roční přípravě, která probíhala emailem a telefonováním přes Skype, se obě výtvarnice osobně setkaly v New Yorku v rámci zahájení výstavy české grafiky v Českém centru. Poznaly, že jsou podobně naladěny i že jejich pohled na život je v mnohém totožný. Poté, co Alena Kateřině v New Yorku zanechala s poděkováním jednu na místě pro ni vytvořenou koláž, napadlo je, že se inspirují výstavou s názvem „Jiří Kolář a Beatrice Bizot – Korespondáž“, která rok předtím proběhla v Praze.

Alena s Kateřinou začaly svoji vlastní „korespondáž“ s výměnou koláží – dopisů každý týden po dobu dvou let. Mezi Prahou a New Yorkem putovaly pravidelně úhledné balíčky komorního formátu. Koláže jsou z rubové strany zároveň dopisy, informují o náladách, nápadech, zážitcích autorek. Jsou to jakési kompoziční etudy, legrácky, hry s papírovým materiálem, kombinací písma, reprodukcí, linek, tvarů, struktur i barev. Samozřejmě i náhoda se stávala pro tvorbu vítaným odrazovým můstkem. Týdně si autorky posílaly jednu až tři koláže současně, podle stavu invence a chuti.

Na výstavě je tak prezentováno přes 200 koláží, pravidelných „cvičení“, která se pro autorky staly potřebou, inspirativním výtvarným počinem, záznamem proběhlého týdne, tak trochu deníkem a zastavením času.

Co pro autorky projekt Korespondáž A + K znamenal?

Alena Laufrová:

Pravidelně dávat a dostávat. Sdílet a sdělovat. Tvořit a přemýšlet. Radovat se ze vzájemného výtvarného i písemného kontaktu s blízkou bytostí. Na malém formátu pracovat s papírem, pokoušet se vyjádřit momentální rozpoložení… Uvědomila jsem si, nakolik mne zajímá struktura papíru, zvláště kartonu, jeho narušování, drásání. To mne později přivedlo k větším kompozicím z kartonových proužků. Korespondáž byla pro mne radostnou hrou, zkoušením, hledáním. Báječným způsobem komunikace přes oceán.

Kateřina Kyselica:

Pro mě byla zajímavá určitá lehkost tohoto projektu daná tím, že jsem tvořila, tedy vizuálně komunikovala s osobou, která je mi velmi blízká a zároveň podobně výtvarně naladěná. V době, kdy prezentace formou výstavy je nejen přirozeným vyústěním, ale často či zpravidla také cílem tvůrčího procesu, je mi korespondenční projekt hrou a potěšením. To, zda budou koláže vystaveny, bylo během daných dvou let druhotné. Autocenzura, kterou automaticky zapínám při hodnocení svých prací, byla potlačena do pozadí. Šlo totiž o záznam určité etapy a o komunikaci, viditelnou a příjemnou na dotyk. Na druhé straně byl pro mě projekt systematickým tvůrčím cvičením a pobídkou k tvůrčímu hledání.

Alena Laufrová (nar. 1952 v Praze) vystudovala VŠUP v Praze, ateliér užitkové a ilustrační grafiky u prof. Zdeňka Sklenáře. Věnuje se volné grafice, v posledních letech převážně kombinovanému slepotisku, pastelu a kresbě, nyní především práci s papírem

Její tvorba byla prezentována na více než 30 samostatných výstavách v České republice i v zahraničí (Praha, Pardubice, Brno, Olomouc, Třebíč, Ústí nad Orlicí, Mariánské lázně, Varšava, Káhira, Londýn, atd.), zúčastnila se mnoha mezinárodních výstav (Interart Poznaň, Polsko, International Mail Art Granada, Španělsko, Mezinárodní exlibris – Kongres, Německo, Los Angeles, USA, Inter-Kontakt-Grafik, Vilnius, Polsko apod.)

Práce Aleny Laufrové byly několikrát oceněny (2003 – cena Spolku sběratelů a přátel exlibris na Festivalu komorní grafiky, 2004 – cena za hlubotisk, Grafika roku, Praha a cena za komorní grafiku, Grafika roku, Praha, 2009 – čestné uznání za komorní grafiku, Grafika roku, Praha) a jsou zastoupena ve sbírkách Památníku národního písemnictví v Praze, v Národní galerii, Praha, v Ermitáži, Leningrad, v National Muzeum ve Washingtonu apod. Je členkou Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR

Kateřina Kyselica (nar. 1973 v Karviné, žije v New Yorku) vystudovala vysokou školu uměleckou ve státě Virginie v USA, poté volnou grafiku v Manhattan Graphics Center v New Yorku. Věnuje se zejména práci na papíře – kombinované technice, koláži, volné grafice, a autorské knize. Její tvorba byla prezentována na samostatných a skupinových výstavách v International Print Center New York, Center for Contemporary Printmaking, BBLA Gallery či JVS Project v New Yorku, dále v Paříži, Londýně a v Galerii Hollar v Praze, a je zastoupena v soukromých sbírkách. Jako nezávislá kurátorka prezentuje volnou grafiku v kontextu současného umění. Založila umělecký časopis Celebrating Print zaměřený na volnou grafiku ve Střední a Východní Evropě, který vede jako šéfredaktorka.

Aktuálně

  • 88
    Paulina Skavova / Sochy / Zelený domeček / Polici nad Metují/ Foto archiv autorky Paulina Skavova: Sochy Je dobře, když člověk tvoří sám za sebe. Paulina Skavova mýty a legendy Podle aztécké mytologie stvořili bohové svět hned pětkrát. Čtyřikrát nebyli spokojeni s tím, co vzniklo a světy zničili. Napopáté se to už podařilo. Když se rozhodli, že…
    Tags: a, se, v
  • 87
    Nová Terasahttps://www.facebook.com/apeironzs/ Deset let Terasy Zní to téměř neuvěřitelně, ale terasa v letošním roce slaví desáté narozeniny. Deset let letní kultury v Polici, deset let nezapomenutelných zážitků. Dovolte jen krátké ohlédnutí za těmi nejvýraznějšími akcemi, které zůstali v mojí paměti. Koncert Vladimíra Merty. Ještě na Terase Pellyho domů, v šeřícím se podvečeru. Asi nejsilněji se mi vybavuje fotografie Vladimíra…
    Tags: a, se, v
  • 85
    V sobotu 20. července se v Polici nad Metují, v rámci Nové Terasy 2019, uskuteční promítání krátkých filmů horolezce, filmaře, fotografa a cestovatele Miroslava Šmída. Miroslav Šmíd (1952 – 1993) patřil ve své době k nejlepším a nejuznávanějším horolezcům nejen tehdejšího Československa. Pověstné jsou hlavně jeho sólové výstupy a prvovýstupy po celém světě – v…
    Tags: a, v, se
  • 84
    Spolek Apeiron už tradičně připravil na léto letošního roku projekt „Nová Terasa“. V roce 2017 netradičně s přesahem přes dva prázdninové měsíce. Výstavní prostor „Zeleného domečku“ představí skupinovou výstavu sdružení Hollar, mladou slovenskou malířku nebo velice úspěšného výtvarníka a hudebníka Igora Korpaczewského. Ale největším lákadlem výstav bude bezesporu prezentace sítotisků Andyho Warhola, zapůjčená ze soukromé…
    Tags: v, a, se
  • 83
    Nová Terasa 2022 I pro letošní rok připravil spolek Apeiron Novou Terasu. Tentokrát s letopočtem 2022 na konci. Načínáme druhou desítku let, kdy Terasa nabízí kulturní program. Za tu dobu se můžeme pochlubit třeba výstavami sítotisků Andy Warhola, obrazů profesora AVU Igora Korpaczewského, grafikami Karla Demela nebo Františka Hodonského či obrazů Jiřího Mědílka. V Zeleném domečku vystavovali…
    Tags: a, v, se, s
  • 81
    Terasa před Muzeem papírových modelů Čtvrtek 16. června Začátek v 18 hodin Americký spisovatel Jack Kerouac (původním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac) se narodil 12. března 1922 v Lowellu v USA. Stal se nejvýraznější a zpočátku i nejznámější postavou tzv. „beat generation“, tedy skupiny mladých spisovatelů, kteří v poválečném světě hledali nový výrazový prostor ve…
    Tags: a, v, se
  • 77
    První polovina prázdnin bude ve Výstavní síni Zelený domeček v Polici nad Metují (Tyršova 345) ve znamení hyperrealismu. Spolek Apeiron připravil pro milovníky malby bonbónek v podobě výstavy Jana Petrova s názvem Sedm. „Jedná se o sedm realistických portrétů,“ říká Pavel Frydrych ze spolku Apeiron, „ale i tahle hyperrealistická přehlídka člověka-diváka zneklidňuje. Postavy vypadají jakoby…
    Tags: v, a, se
  • 75
    V Polici nad Metují připravili přitažlivou kulturní nabídku na léto V rámci Nové terasy 2019 se v Polici nad Metují představí několik výrazných umělců. S přednáškou přijede režisér Igor Chaun, vystavovat bude humorista Jiří Slíva a v půlce prázdnin zahraje frontman kapely Traband, Jarda Svoboda. Promítnou se i grotesky Charlieho Chaplina s živým hudebním doprovodem.…
    Tags: v, a, se, s
  • 73
    Vystavoval od Norimberka přes řadu zemí v Evropě, Asii, Jižní Americe a Africe i v mnoha městech u nás. Poslední z více jak 200 samostatných výstav českého grafika Karta Demela probíhá do konce září v Zeleném domečku v Polici nad Metují pod hlavičkou spolku Apeiron. Jak se podařilo uspořádat výstavu šestnácti grafik nositele francouzského Řádu…
    Tags: a, v, se
  • 73
    Police nad Metují se může pochlubit další nabídkou výtvarného umění. Veronika Psotková instalovala na Nové Terase zavěšenou sochu Klenot I. Jde o první sochu z plánovaného cyklu a Police nad Metují se tak postavila po bok dalších českých měst, kde autorka některou ze svých zavěšených soch vystavovala. V polovině června se Police nad Metují ozdobila…
    Tags: v, se, a