V Zeleném domečku (Tyršova 341) v Polici nad Metují se uskuteční ve čtvrtek 9. srpna od 19 hodin přednáška filosofa Radima Kočandrleho s názvem Charakteristické znaky archaické iónské kosmologie. Přiblíží antické představy o vzniku vesmíru. Radim Kočandrle je autorem několika knih o nejstarší řecké filosofii.
Přednáška představí archaické iónské kosmologie, které ztělesňují nejstarší kosmologické koncepce formulované v rámci antické filosofie. V prvé řadě se přitom zaměří na jejich meteorologickou povahu.
Zároveň ale poukáže na to, že pokud nebeská tělesa vznikala jako výpary vlhkosti země a moře, přičemž obíhala pouze nad Zemí, lze soudit, že se pod Zemí nenalézal žádný prostor. Země tak představovala spodní dimenzi celého univerza, které se prostíralo právě pouze mezi povrchem Země a nebem.
Přednáška následně upozorní, že prostor kolem celé Země začal být tematizován až s koncepcí kulové Země umístěné uprostřed sférického univerza. K této změně v rámci kosmologie patrně došlo v tzv. italské větvi filosofie, přičemž následně nalezlo vyústění u Platóna a zejména Aristotela. Samotná přednáška přitom bude upoutávkou na připravovanou knihu Mezi nebem a Zemí v nakladatelství Pavel Mervart.
PhDr. Radim Kočandrle Ph.D. je autorem mnoha nejen odborných textů, ale také napsal několik knih pro širokou veřejnost, které se věnují archaické filosofii. V Polici nad Metují přednášel už v roce 2015 v rámci projektu Všechny cesty vedou z Milétu. Tenkrát se věnoval jednomu z nejzajímavějších filosofů archaického Řecka – Anaximandrovi z Milétu.
Tentokrát se záběr přednášky rozšíří o další myslitele a geograficky se budeme přesouvat z území dnešního Řecka, přes Turecko k jižní Itálii (takže neopustíme území tzv. Velkého Řecka).
Radim Kočandrle vystudoval Filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a zabývá se ranými presokratiky. Přednáší na katedře filosofie Filosofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.
Publikoval tyto knihy:
Fysis iónských myslitelů. Rozprava nad peripatetickou dezinterpretací. (nakl. Pavel Mervart, 2008)
Anaximadros z Mílétu (nakl. Pavel Mervart, 2010).
Apeiron Anaximandra z Mílétu (nakl. Epocha; Západočeská univerzita v Plzni, 2011).
Anaximenés z Mílétu (nakl. Pavel Mervart, 2014).
Aperion. Anaximander on Generation and Destruction (společně s Dirkem L. Coupriem, nakl. Springer, 2017).
Dále je autorem kapitoly v knize Evoluce před Darwinem (nakl. Pavel Mervart; 2012, Vojtěch Hladký, Zdeněk Kratochvíl).
Přednášku v rámci Nové Terasy 2018 pořádá spolek Apeiron s podporou Města Police nad Metují a ve spolupráci s Muzeem papírových modelů. Vstupné dobrovolné. Další informace: www.spolekapeiron.cz
Aktuálně
- 71Paulina Skavova / Sochy / Zelený domeček / Polici nad Metují/ Foto archiv autorky Paulina Skavova: Sochy Je dobře, když člověk tvoří sám za sebe. Paulina Skavova mýty a legendy Podle aztécké mytologie stvořili bohové svět hned pětkrát. Čtyřikrát nebyli spokojeni s tím, co vzniklo a světy zničili. Napopáté se to už podařilo. Když se rozhodli, že…
- 69Výstava koláží–dopisů zaznamenávajících prožívání konkrétních dnů Na začátku přátelství Aleny Laufrové a Kateřiny Kyselicy byla spolupráce při organizování dvou recipročních výstav současné české a americké grafiky v Praze a New Yorku. Po více než roční přípravě, která probíhala emailem a telefonováním přes Skype, se obě výtvarnice osobně setkaly v New Yorku v rámci zahájení výstavy české grafiky v Českém centru. Poznaly, že jsou podobně naladěny…
- 68V Polici nad Metují připravili přitažlivou kulturní nabídku na léto V rámci Nové terasy 2019 se v Polici nad Metují představí několik výrazných umělců. S přednáškou přijede režisér Igor Chaun, vystavovat bude humorista Jiří Slíva a v půlce prázdnin zahraje frontman kapely Traband, Jarda Svoboda. Promítnou se i grotesky Charlieho Chaplina s živým hudebním doprovodem.…
- 67Nová Terasahttps://www.facebook.com/apeironzs/ Deset let Terasy Zní to téměř neuvěřitelně, ale terasa v letošním roce slaví desáté narozeniny. Deset let letní kultury v Polici, deset let nezapomenutelných zážitků. Dovolte jen krátké ohlédnutí za těmi nejvýraznějšími akcemi, které zůstali v mojí paměti. Koncert Vladimíra Merty. Ještě na Terase Pellyho domů, v šeřícím se podvečeru. Asi nejsilněji se mi vybavuje fotografie Vladimíra…
- 66Nová Terasa 2022 I pro letošní rok připravil spolek Apeiron Novou Terasu. Tentokrát s letopočtem 2022 na konci. Načínáme druhou desítku let, kdy Terasa nabízí kulturní program. Za tu dobu se můžeme pochlubit třeba výstavami sítotisků Andy Warhola, obrazů profesora AVU Igora Korpaczewského, grafikami Karla Demela nebo Františka Hodonského či obrazů Jiřího Mědílka. V Zeleném domečku vystavovali…
- 64Polický PANTEON Místo za tunelem, v průchodu mezi ulicemi Kostelní a Pod jasany. V Polici nad Metují. Každé město nejen v České republice má svoje významné rodáky. Nemusí to být vždy osobnosti všeobecně známé, ale můžeme mluvit i o patriotech, kteří se zasloužili o rozvoj města nebo regionu. V roce 2022 vznikla na zmíněném místě na…
- 61V sobotu 20. července se v Polici nad Metují, v rámci Nové Terasy 2019, uskuteční promítání krátkých filmů horolezce, filmaře, fotografa a cestovatele Miroslava Šmída. Miroslav Šmíd (1952 – 1993) patřil ve své době k nejlepším a nejuznávanějším horolezcům nejen tehdejšího Československa. Pověstné jsou hlavně jeho sólové výstupy a prvovýstupy po celém světě – v…
- 61V roce 2020 uplynulo sto let od úmrtí jednoho z největších rodáků Police nad Metují, violoncellisty, pedagoga a zakladatele slavného Českého kvarteta, Hanuše Wihana. K tomuto výročí připravilo Město Police nad Metují ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a spolkem Apeiron projekt „Wihanův rok“. V jeho rámci vycházely po celý rok na stránkách Polického měsíčníku články mapující životní osudy pana profesora Wihana. Vzhledem…
- 61Apeiron z. s. V listopadu 2014 vznikl v Polici nad Metují nový spolek s názvem Apeiron. Apeiron z. s. je neziskovou organizací, která si klade za cíl vytvářet prostředí pro prezentaci mladých výtvarníků, pořádat konference a přednášky odborníků a profesionálů v tématech, které jsou často marginalizovány nebo nesprávně chápány. Řecké slovo apeiron je překládáno ve smyslu beztvarého nekonečna. Podle…
- 60Terasa před Muzeem papírových modelů Čtvrtek 16. června Začátek v 18 hodin Americký spisovatel Jack Kerouac (původním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac) se narodil 12. března 1922 v Lowellu v USA. Stal se nejvýraznější a zpočátku i nejznámější postavou tzv. „beat generation“, tedy skupiny mladých spisovatelů, kteří v poválečném světě hledali nový výrazový prostor ve…