Faun na břehu Tiberu

 

 

Michaela „Ela“ Bodnárová: Faun na břehu Tiberu
Police nad Metují, Zelený domeček
7. 9. – 1. 10. 2017

Výstava „Faun na břehu Tiberu“ zavádí návštěvníka do světa nečekaných setkání, který vznikl pod štětcem mladé slovenské malířky. Ač její název odkazuje k antickému Římu, není na plátnech antika fyzicky přítomna. Ale neznamená to, že by název výstavy byl „vycucán z prstu“ – Michaela Bodnárová totiž pracuje s nadčasovými tématy. Tedy i s těmi, které přetrvávají od antických dob.
V kontrastu k barevnosti květin nabízí místy až šedivost zástavby, tedy jakéhosi záhonu květin civilizace, která – zdá se – vzdala jakoukoliv snahu o barevnost. Ovšem síla lidské tváře, možná trpící, možná jen překvapeně sledující svět „dole“, dává tušit, že nejen autorka s tímto stavem nesouhlasí. Ony tváře na pozadí městské zástavby, či civilizace, mohou být persefonikací lidstva jako takového. Stejně jako Faun z názvu výstavy může odkazovat k přírodě, k odcizení člověka od přírody, ale i k touze po návratu k ní. Čistá příroda, čistá fauna, je zastoupena vířivou barevností květů. Expozice se jakoby stále pohybuje v začarovaném kruhu kontrastů. Podobně jako se civilizace či společnost pohybuje mezi nutností chránit a bránit přírodu na straně jedné a na straně druhé potřebou z přírody čerpat hmotné prostředky nezbytně nutné k přežití. Je to takové hledání kompromisu. Výsledná rovnice sice při zběžném pohledu z dálky může vypadat chaoticky, ale přesto je pevně uspořádána a tvoří jakousi nosnou konstrukci, na kterou je teprve nabalen svět ve své poznatelnosti, jak ho vnímáme.
Výtvarnice a kurátorka Barbara Lamoot o Michaele Bodnárové napsala, že „se suverénní silou napříč věky konfrontuje nejděsivější stíny vnitřních světů společného vědomí lidské společnosti s touhou po laskavém a šťastném světě. V jejich dílech se závažnost budoucích těžkých rozhodnutí dívá přes řeku času do tváře pravdě minulosti. Malířka nám beze strachu podává zprávy o temném lese uvnitř každého z nás.“ Ve své poslední tvorbě se začíná odprošťovat od čistoty barev a její paleta stále více objevují šedivá zákoutí měst, které nasvěcuje světlo jakoby přes vrstvu prachu. Autorka ovšem v oné imaginární vrstvě prachu dokáže najít stopy člověka – aniž by to nutně musely být stopy Neila Armstronga – které srovnává se skutečnými stopami nalezenými v reálném světě.
Kromě klasických obrazů malovaných olejem začíná používat enkaustiku. Nově objevená technika jí umožňuje více pracovat s abstraktním motivem. I přesto zůstávají tato díla naprosto konkrétní reakcí nejen na svět kolem, ale i na svět Michaely Bodnárové.
Michaela Bodnárová studovala na Akadémii umení v Banskej Bystrici v Ateliéri súčasnej maľby u akademického malíře Františka Hodonského. Absolvovala studijní stáž na Fakultě umění Ostravské univerzity u Daniela Balabána a Františka Kowolowského. Vystavovala na mnoha místech na Slovensku, Maďarsku, v České republice a v loňském roce se zúčastnila Salónu v Paříži. Její obrazy lze najít v soukromých sbírkách v Portugalsku, Švýcarsku, Francii, Kanadě, České republice a na Slovensku.
Pavel Frydrych, Apeiron z. s._MG_4100 _MG_4102 01 Rikard G. Veto, a galéria művészeti vezetője, Kutak Adrienn keramikusművész és Michaela Holotová-Bodnárová festőművész ??????????????????????????????? 10.Lupene z jabloni olej na platne 40x40cm 11.Lupene z jabloni olej na platne 40x40cm 12.Kvitnuca eroticka krajina olej na platne 130x180cm 2014

nova_terasa_bodnarova_final

Aktuálně

  • 76
    Nová Terasa 2022 I pro letošní rok připravil spolek Apeiron Novou Terasu. Tentokrát s letopočtem 2022 na konci. Načínáme druhou desítku let, kdy Terasa nabízí kulturní program. Za tu dobu se můžeme pochlubit třeba výstavami sítotisků Andy Warhola, obrazů profesora AVU Igora Korpaczewského, grafikami Karla Demela nebo Františka Hodonského či obrazů Jiřího Mědílka. V Zeleném domečku vystavovali…
    Tags: a, v, se, s, i, že
  • 64
    Paulina Skavova / Sochy / Zelený domeček / Polici nad Metují/ Foto archiv autorky Paulina Skavova: Sochy Je dobře, když člověk tvoří sám za sebe. Paulina Skavova mýty a legendy Podle aztécké mytologie stvořili bohové svět hned pětkrát. Čtyřikrát nebyli spokojeni s tím, co vzniklo a světy zničili. Napopáté se to už podařilo. Když se rozhodli, že…
    Tags: a, se, v
  • 63
    Terasa před Muzeem papírových modelů Čtvrtek 16. června Začátek v 18 hodin Americký spisovatel Jack Kerouac (původním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac) se narodil 12. března 1922 v Lowellu v USA. Stal se nejvýraznější a zpočátku i nejznámější postavou tzv. „beat generation“, tedy skupiny mladých spisovatelů, kteří v poválečném světě hledali nový výrazový prostor ve…
    Tags: a, v, se, k
  • 63
    Výstava koláží–dopisů zaznamenávajících prožívání konkrétních dnů Na začátku přátelství Aleny Laufrové a Kateřiny Kyselicy byla spolupráce při organizování dvou recipročních výstav současné české a americké grafiky v Praze a New Yorku. Po více než roční přípravě, která probíhala emailem a telefonováním přes Skype, se obě výtvarnice osobně setkaly v New Yorku v rámci zahájení výstavy české grafiky v Českém centru. Poznaly, že jsou podobně naladěny…
    Tags: v, a, se, s
  • 60
    V Polici nad Metují připravili přitažlivou kulturní nabídku na léto V rámci Nové terasy 2019 se v Polici nad Metují představí několik výrazných umělců. S přednáškou přijede režisér Igor Chaun, vystavovat bude humorista Jiří Slíva a v půlce prázdnin zahraje frontman kapely Traband, Jarda Svoboda. Promítnou se i grotesky Charlieho Chaplina s živým hudebním doprovodem.…
    Tags: v, a, se, z, o, s
  • 59
    ANTONÍN PANENKA: FOTBAL JEDNA BÁSEŇ Čtvrtek 16. července od 19 hodin Terasa před Muzeem papírových modelů Když se budete mezi lidmi v České republice ptát na jméno nejznámějšího fotbalisty naší historie, jen málokdo si nevzpomene na jméno legendárního záložníka Antonína Panenky. A pokud budeme přemýšlet o nejslavnější penaltě naší historie je odpověď jediná možná: slavný vršovický…
    Tags: a, v, se, z, k, že, o
  • 59
    Nová Terasahttps://www.facebook.com/apeironzs/ Deset let Terasy Zní to téměř neuvěřitelně, ale terasa v letošním roce slaví desáté narozeniny. Deset let letní kultury v Polici, deset let nezapomenutelných zážitků. Dovolte jen krátké ohlédnutí za těmi nejvýraznějšími akcemi, které zůstali v mojí paměti. Koncert Vladimíra Merty. Ještě na Terase Pellyho domů, v šeřícím se podvečeru. Asi nejsilněji se mi vybavuje fotografie Vladimíra…
    Tags: a, se, v
  • 59
    V Polici nad Metují si v Zeleném domečku připomínají výstavou fotografií známého horolezce Miroslava Šmída. Od jeho tragického úmrtí uplyne na podzim letošního roku pětadvacet let. Unikátem výstavy je Šmídův autoportrét, který vznikl ráno 11. září 1993, pár hodin před jeho smrtí. V Polici nad Metují v Zeleném domečku připomínají výstavou fotografií život horolezce, fotografa,…
    Tags: v, se, i, z, k, a
  • 56
    PETR GRUBER: SJEZDOVKA ZE SILNICE Vernisáž ve čtvrtek 30. července od 18 hodin Výstava v Zeleném domečku Otevřeno denně kromě pondělí 10-12 a 13-17 hodin Malíř Petr Gruber patří k nejmladší výtvarné generaci v Čechách a na Moravě. A přesto se již zařadil mezi jména, o „kterých se ví“. Jeho tvorba vychází z krajiny a jejího působení na člověka.…
    Tags: a, se, v, z, které, k
  • 55
    V roce 2020 uplynulo sto let od úmrtí jednoho z největších rodáků Police nad Metují, violoncellisty, pedagoga a zakladatele slavného Českého kvarteta, Hanuše Wihana. K tomuto výročí připravilo Město Police nad Metují ve spolupráci s Muzeem papírových modelů a spolkem Apeiron projekt „Wihanův rok“. V jeho rámci vycházely po celý rok na stránkách Polického měsíčníku články mapující životní osudy pana profesora Wihana. Vzhledem…
    Tags: a, v, z, se